Břeclav

Břeclav

Pohled na soudobé město s průmyslovými podniky, významným železničním uzlem a “moderní” zástavbou svádí k mylnému závěru ohledně jeho historických kořenů, které sahají hluboko do minulosti. V průběhu 2. Čtvrtiny 11. Století vznikl na strategickém místě (na pomezí tří zemí) dřevěný hrad, který získal jméno po svém zakladateli, knížeti Břetislavovi. To pak bylo přeneseno i na osadu stojící na místě dnešní Staré Břeclavi. Po mnohá staletí plnila Břeclav poslání pohraničního hradu, nesčetněkrát byla poznamenána válečnými událostmi, pleněním, požáry či epidemiemi.

O vybudování tohoto jedinečného komplexu se zasloužil rod Lichtenštejnů. Stopy jejich činnosti najdeme nejen přímo v Břeclavi, ale také v jejím okolí.

V souvislosti s příjezdem prvního vlaku v roce 1839 dochází k velkému hospodářskému rozmachu, jsou budovány nové továrny, roste počet obyvatel, město mění svou tvář. Císařským dekretem byla Břeclav 12. září 1872 povýšena na město. Břeclav je dnes moderním městem, ležícím na křižovatce významných komunikací. Město má přibližně 27 tisíc obyvatel. Město I jeho místní části žijí bohatým folklórním životem.

Každý kdo cestuje na Moravu, by si neměl nechat ujít návštěvu Břeclavi, vstupní brány Lednicko-valtického areálu (LVA). Prvotní informace lze získat v Lichtenštejnském domě v centru města. O vybudování LVA se zasloužili Lichtenštejnové, kteří milovali tajemství a také antickou mytologii. Mnohé antické stavby uvnitř areálu, které nazýváme salety, zasvětili právě antickým bohům. Podle dostupných materiálů věřili, že když člověk uvnitř krásné přírody najde něco hezkého, stane se lepším. Jenom v nejbližším okolí Břeclavi napočítáme pět saletů vybudovaných v antickém stylu, umělou hradní zříceninu a přímo v městské části Poštorná stojí nepřehlédnutelná, Lichtenštejny vybudovaná novogotická stavba kostela navštívení Panny Marie. Za památkami Lichtenštejnů se z Břeclavi dá cestovat lodí i pěšky Vzhledem k rovinatému terénu však zůstává nejvhodnějším dopravním prostředkem jízdní kolo.

Cykloturistika – Zdejší rovinatá krajina je jako stvořená pro pěší výlety i cykloturistiku, je protkána množstvím cyklistických stezek, které jsou napojeny na rakouské i slovenské příhraničí. Břeclav křižují i dálkové cyklotrasy, např. Moravská stezka spojující sever a jih Moravy. Můžete si zvolit i některou z vinařských stezek – městem prochází vinařská stezka Podluží. Velké oblibě se těší zejména lichtenštejnské cyklostezky, které Vás provedou kolem všech významných památek Lednicko-valtického areálu.

Lodní doprava – Město Břeclav leží na řece Dyji, která unikátně město obepíná hlavním regulovaným korytem a odlehčovacím kanálem. Z Břeclavi řeka pokračuje k soutoku řek Dyje a Morava. Od roku 2000 funguje na řece Dyji osobní lodní doprava, která místní a turisty vozí na celkem třech trasách. Nejstarší trasou je pravidelná linka z Veslařského klubu nad splavem k Janovu hradu, který leží na hranici lednického zámeckého parku. Další oblíbenou linkou jsou Břeclavské Benátky, které přes prázdninové měsíce plují mezi městskými částmi za cenu místní dopravy. Při příznivých podmínkách stavu vody v řece se dá doplout od kulturního domu na Pohansko. Všechny trasy jsou vhodné také pro cykloturisty, přeprava jízdních kol je zdarma.

zdroj: www.wikipedia.org, turistické cedule

Mohlo by se vám také líbit...

[instagram-feed]