Lednice

Lednice

Lednice je obec na jižní Moravě, která v polovině 13. století přešla do majetku rodu Lichtenštejnů a patřila jim až do roku 1945. Jedná se o vinařskou obec v Mikulovské vinařské podoblasti. Lednice se nachází přibližně 10 km severozápadně od Břeclavi a 14 km východně od Mikulova. Žije zde přibližně 2 300 obyvatel.

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek a ostatní budovy v Lednici jsou otevřeny od dubna do konce listopadu. Od dubna do konce září se dá do Lednice také dostat lodí, která kotví v Břeclavi, nebo u Janohradu. V obci sídlí také Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně, jejíž zaměstnanci a studenti se významně podíleli na rekonstrukcích zámeckého parku a skleníku.

Lednice se připomínaná v písemných pramenech poprvé již v roce 1222 jako zemanské sídlo. V polovině 13. století přešla do majetku rodu Lichtenštejnů. Proslulý sběratel umění, Baron Hartman II. z Lichtenštejna (1585) po sňatku s kněžnou Annou Marií z Ortenburku Lednici prodal, ale roku 1575 koupil zpět. Patřila rodině až do roku 1945, kdy bylo jejich panství zestátněno.

zdroj: www.wikipedia.org, turistické cedule

Mohlo by se vám také líbit...

[instagram-feed]